Czym jest ubezpieczenie samochodu OC?
OC, znane też jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym wydatkiem dla każdego właściciela samochodu w większości rozwiniętych krajów – w tym w całej Unii Europejskiej. Jest ono związane z uszkodzeniami wyrządzonymi osobie trzeciej przez posiadacza lub kierowcę pojazdu podczas ruchu ( w tym kolizje, potrącenia, wypadki drogowe).
Jaki jest zakres ubezpieczenia?
OC nie dotyczy:
- Szkód wyrządzonych przez właściciela samochodu na jego majątku i osobie
- Szkód wyrządzonych w sposób inny, niż w wyniku ruchu samochodu
OC za granicą RP
Osoby, które chcą wyjechać poza granice Unii Europejskiej powinny sprawdzić, czy w kraju, do którego planują wyjechać polskie OC będzie także aktualne. Chcąc wybrać się do krajów, w których nie można skorzystać z polskiego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, należy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę, która poświadcza o objęciu pojazdu ubezpieczeniem OC, zgodnie ze standardami prawnymi w kraju, w którym posiadacz Zielonej Karty przebywa.
Czym jest ubezpieczenie samochodu AC?
W przeciwieństwie do OC, autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu. Jego zakres może zostać indywidualnie dobrany do potrzeb kupującego i najczęściej obejmuje on szkody powstałe w wyniku:
- zderzenia z innymi uczestnikami ruchu drogowego
- zderzenia ze zwierzętami
- zniszczenia pojazdu przez osoby trzecie
- oddziaływania temperatury i chemikaliów
- oddziaływania przyrody (np. powódź)
- kradzieży
Co ważne odszkodowanie z autocasco otrzymasz także jeżeli do uszkodzenia doszło z twojej własnej winy.
Ile kosztuje autocasco?
Średnia cena za AC w Polsce wynosi osiemset złotych, jednak za ubezpieczenie zapłacimy taniej w pakiecie z OC. Cena ubezpieczenia wyliczana jest w głównej mierze na podstawie wartości chronionego nim samochodu.
Na co zwrócić uwagę wybierając polisę autocasco?
Przy wyborze autocasco przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to jaki jego zakres pokazuje nam oferta marketingowa. Z pewnością przeanalizowanie sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa wyłączona jest z odpowiedzialności pomoże uniknąć rozczarowania w przyszłości, kiedy przyjdzie nam skorzystać z ubezpieczenia.
Mam już ubezpieczenie OC i AC – co dalej?
Osoby, które znalazły dogodną ofertę i mają wykupione oba ubezpieczenia – odpowiedzialności cywilnej i autocasco, mogą zainteresować się ubezpieczeniem typu assistance. Przedmiotem tego ubezpieczenia jest zorganizowanie pomocy lub zorganizowanie i jej opłacenie, osobie ubezpieczonej w przypadkach:
- awarii
- wypadku
- kradzieży samochodu
- nagłego zachorowania
- uszkodzenia opon
W zależności od ubezpieczenia obowiązuje ono w krajach podanych w ofercie ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie assistance zapewnia ochronę w zakresie pomocy technicznej i medycznej i najczęściej polega na: naprawie pojazdu, dostarczeniu paliwa, holowaniu, wynajmie pojazdu zastępczego, zapewnieniu zakwaterowania w hotelu, umożliwieniu dalszej podróży.
Komu przyda się pakiet assistance?
Jeśli często podróżujesz samochodem, przebywając tysiące kilometrów, ubezpieczenie assistance będzie dla ciebie idealne. Kiedy spotka cię niespodziewana usterka wystarczy, że zadzwonisz do firmy ubezpieczeniowej, a ta zapewni naprawę lub holowanie i miejsce pobytu dla ciebie i innych osób, z którymi podróżujesz.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC/AC?
Tuż po zakupie nowego samochodu jedną z pierwszych kwestii, o które musimy zadbać jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Pisząc o odpowiednim ubezpieczeniu chodzi oczywiście o to by wybrane OC było jak najtańsze, a autocasco najbardziej opłacalne względem odszkodowania, które możemy zyskać w razie wypadku. W wyborze ubezpieczenia mogą pomóc nam platformy z ofertami firm lub porównywarka OC/AC.
Porównywarki OC/AC
Najpopularniejszymi porównywarkami ubezpieczeń w Polsce są: Rankomat.pl, mubi.pl oraz cuk.pl do tego grona chce dołączyć znane-oc.pl Za ich pomocą można wybrać ubezpieczenie, które najbardziej pasuje do naszych potrzeb, z kilkudziesięciu dostępnych na stronach ofert.
Ile kosztuje dostęp do porównywarki ubezpieczeń?
Podane wyżej porównywarki są zupełnie bezpłatne, więc skorzystać może z nich każdy. Po wybraniu danej porównywarki skorzystać należy z kalkulatora OC/AC, który wyceni nam ceny składek zgodnie z podanymi przez nas parametrami pojazdu.
Czego wymaga skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń?
Żeby obliczyć cenę składki trzeba podać markę, model, rok produkcji i pojemność silnika pojazdu. Niekiedy porównywarka wymaga także kilku dodatkowych informacji, takich jak m.i.n. numer rejestracyjny pojazdu. W ten sposób wybierzemy ubezpieczenie zarówno dla auta, jak i motocykla.
źródło: znane-oc.pl