Często poruszane na wielu portalach społecznościowych zagadnienie, którym są oszustwa na OLX- rodzaje, jak sobie radzić, zagadnienia prawne, cieszy się zainteresowaniem wielu osób. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób rozpoznawać nieuczciwe osoby, handlujące na tym portalu aukcyjnym.
Oszustwa na OLX – rodzaje, jak sobie radzić, zagadnienia prawne
OLX to serwis ogłoszeniowy i aukcyjny, który został założony w 2006 roku. Obecnie jest to spółka prywatna z siedzibą w Holandii a dokładnie w Amsterdamie. Obok Allegro i Ceneo, OLX stanowi jeden z najważniejszych portali o zasięgu globalnym. To platforma ogłoszeniowa funkcjonująca w 40 krajach na całym świecie. Serwis ogłoszeniowy OLX należy do południowoafrykańskiej grupy medialno – technologicznej Naspers. Umożliwia on dodawanie ogłoszeń, a także modyfikowanie ich z wykorzystaniem tekstu bądź zdjęć. Poprzez portal OLX możesz rozpocząć także handel detaliczny w Polsce. Istnieje możliwość wskazania firmy oferującej dostawę pod wskazany adres wystawionego przez Ciebie towaru. Funkcjonujący w Polsce portal OLX ma kilka form płatności w postaci e – przelewu, karty, Blik, płatności telefonem czy przelewu tradycyjnego.
Oszustwa na OLX – rodzaje, jak sobie radzić, zagadnienia prawne – udogodnienia dla klientów
Wszystkie płatności na OLX obsługiwane są przez serwisy DotPay, Aiden PayU oraz Fortumo. Przy pomocy OLX możesz zamieścić ogłoszenia, zarówno jako osoba prywatna, jak i firma. Portal ten umożliwi Ci swobodne wygenerowanie faktury po automatycznym uzupełnieniu danych i dokonaniu zapłaty za publikację zamieszczonego ogłoszenia. Dużym udogodnieniem dla Ciebie jest możliwość aktywacji ogłoszenia zaraz po zaksięgowaniu płatności, a także automatyczny zapis w zakładce mój OLX – ogłoszenia oczekujące. Jeśli zależy Ci na dotarciu do większej liczby odbiorców, możesz wypromować swoje ogłoszenie. Działanie to jest odpłatne. Pakiet promowania ogłoszeń OLX możesz uzyskać, klikając specjalny przycisk, znajdujący się na stronie tego portalu ogłoszeniowego i sprzedażowego.
Jak oszuści wyłudzają pieniądze z konta za pośrednictwem OLX: WhatsApp?
W związku z popularnością portalu ogłoszeniowego OLX, powinieneś mieć świadomość, jakie czyny przestępcze popełniane są przy pomocy tej platformy. To cenna wiedza, która przyda Ci się w trakcie korzystania z wyżej wymienionego portalu. Na stronach internetowych wojewódzkich i miejskich komend policji zamieszczono informacje na temat nowej metody oszust na OLX. Policjanci z całego kraju otrzymują zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa. Cała procedura przypomina legalną transakcję zakupu przedmiotu, wystawionego za pomocą portalu OLX. Oszust nawiązuje kontakt z ogłoszeniodawcą i twierdzi, że kupił wystawiony przedmiot oraz zapłacił za niego za pomocą zagranicznej aplikacji bankowej. Aby przelać pieniądze na konto musisz wejść w link, który oszust wysyła na wskazany przez Ciebie numer w ogłoszeniu. Klikając na wyżej wymieniony link, zostaniesz przekierowany na stronę łudząco podobną do OLX. Wymaga ona wypełnienia wielu danych, w tym podania numeru karty.
Uważaj na podejrzane platformy z e- płatnościami
Po prawidłowym przekazaniu danych na Twój numer telefonu może przyjść SMS z banku z kodem do autoryzacji. Jeśli wprowadzisz go do przelewu wykonanego za pośrednictwem swojej aplikacji bankowej, wówczas wszystkie dane z karty trafiają w ręce oszustów z OLX. Mogą oni przy pomocy Twojej karty kredytowej lub bankowej dokonywać operacji bezgotówkowych, przelewać pieniądze z jednego konta na zagraniczne bądź też płacić zbliżeniowo w punktach handlowo-usługowych. Podstawowym błędem takich osób, jak użytkownicy oszukani w OLX, jest przede wszystkim podawanie swoich danych w formularzu. Musisz pamiętać, że legalna platforma PayPal lub PayPo nigdy nie wymaga podawania danych ze swojej karty.
Jakie ogłoszenia na OLX powinny wzbudzić Twoją czujność?
Popularne oszustwo na OLX w postaci wyłudzania pieniędzy, jest jednym z najczęściej spotykanych przestępstw internetowych. Twoją czujność powinny wzbudzić również próby egzekwowania płatności za towar z góry, szczególnie za przesyłki. Oszuści mają świadomość, że wystawiając towar za 100- 1000 zł nie będą w stanie zmusić danej osoby do przelania tych środków, bez gwarancji otrzymania wybranego produktu. Dlatego też bardzo powszechne oszustwo na OLX polega na próbie wyłudzenia pieniędzy za przesyłkę na OLX. Kupujący musi z góry pokryć transport z jednego punktu do drugiego. Koszt tej transakcji wynosi od 10 do nawet 30 zł. Jest to proceder przestępczy, przy pomocy którego można w ciągu kilku godzin wyłudzić, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oszust nalega na opłatę przesyłki z góry, mamiąc każdą osobę zainteresowaną wystawionym przez niego towarem, Powinieneś zwrócić uwagę na podejrzane ogłoszenia na OLX, w których przedmiotem są bardzo popularne produkty, w tym elektronika, markowa odzież, obuwie znanych i cenionych producentów, jak również różnego typu kosmetyki z tak zwanej wyższej półki.
Oszustwo na kuriera: Skorzystaj z opcji bezpieczna dostawa towaru z OLX
Bardzo niska cena, jak również konieczność uiszczenia opłaty za przesyłkę OLX, bez negocjowania warunków dostawy czy też innych szczegółów transakcji, powinny wzbudzić Twoją czujność. Odpowiednim zabezpieczeniem może być opcja przesyłki OLX bądź też odbiór osobisty. Jeśli ogłoszeniodawca wystawia przedmiot cieszący się Twoim szczególnym zainteresowaniem, a nie masz możliwości udania się pod wskazany przez niego adres, zawsze możesz skorzystać z opcji samodzielnego wybrania przewoźnika. Może być to firma InPost. Istnieje możliwość uruchomienia także opcji za pobraniem w OLX. Oznacza to, że za otrzymaną przesyłkę zapłacisz dopiero w chwili, gdy przywiezie ją kurier. Możliwe jest również sprawdzenie przesyłki w obecności tej osoby. Jeśli jej zawartość jest adekwatna do Twojego zamówienia, wówczas możesz dokonać płatności, zarówno gotówką, jak i przy pomocy karty płatniczej bądź kredytowej.
Zostałeś oszukany na OLX? Działaj natychmiast!
Jeśli padłeś ofiarą oszusta bądź też niepokoisz się, że przelałeś pieniądze osobie, która ma fałszywe ogłoszenie w OLX, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z najbliższą komendą policji. Jeśli już wpłaciłeś jakiekolwiek środki za pośrednictwem swojej aplikacji bankowej, musisz również powiadomić bank o tym zajściu. Najlepiej zrobić to niezwłocznie, ponieważ oszuści działają bardzo sprawnie i skutecznie. Osoby te zazwyczaj uzyskują nielegalny dostęp do konta bankowego. Starają się, jak najszybciej wybrać z niego środki, przelewając je na mniejsze konta bądź też robiąc płatności zbliżeniowe. Z uwagi na to, musisz podjąć działania, takie jak blokada kart bankowych, a także wychodzących przelewy. Jeśli zależy Ci na regularnym opłacaniu swoich zobowiązań, możesz udać się do siedziby banku i bezpiecznie wypłacić środki w gotówce.
Zgłoszenie oszustwa na policję. Zablokuj dostęp do konta bankowego i kart płatniczych
Kontakt z bankiem ułatwi Ci rozpoczęcie procedur zmierzających do namierzenia oszusta z OLX. Warto także zgłosić się do centrum pomocy OLX, które również może udzielić Ci niezbędnego wsparcia. Pamiętaj o tym, że zastrzeżenie karty na stronie banku lub w aplikacji Twojego banku, jest równoznaczne z tym, że przestanie ona być aktywna również w platformach z płatnościami, takich jak Google Pay i Apple Pay. Działanie to ukróci proceder oszustów na OLX, którzy nie będą mogli za pośrednictwem Twojego konta dokonywać jakichkolwiek przelewów internetowych. Zgłoszenie próby wyłudzenia pieniędzy na OLX może dotyczyć, zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych, bez względu na to czy są oni sprzedawcami, czy też osobami kupującymi. Na blogu OLX w zakładce – Fałszywe linki do usługi wysyłki przez OLX, znajdziesz bardzo przydatne informacje, które pozwolą Ci uniknąć oszustw, takich jak wyłudzenia środków finansowych.
Wsparcie prawników w walce o odzyskanie pieniędzy z oszustw na OLX
Jeśli zastanawiasz się, jak odzyskać pieniądze z OLX, możesz zgłosić się do kancelarii prawnej, specjalizującej się w rozwiązywaniu tego typu problemów. Samodzielne próby odzyskania wyłudzonych środków finansowych mogą być bardzo utrudnione. Większość banków odrzuca reklamacje, uznając, że przelewy dokonywane z konta lub karty kredytowej nie stanowią próby kradzieży środków, ponieważ były one dokonywane za zgodą właściciela danego konta bankowego. Korzystając z pomocy wybranej kancelarii, możesz zgłosić próbę oszustwa na OLX, jak również próbować odzyskać pieniądze. Czasami nie wystarczy złożenie stosownego pisma do banku, ale również konieczne jest wygenerowanie kolejnego dokumentu, w przypadku gdy bank stwierdzi, że klient nie dochował należytej staranności i udostępnił osobom niepowołanym, dane karty bądź też dane dostępowe do bankowości elektronicznej.
Forum: Jak odzyskać ukradzione pieniądze z OLX?
Zdaniem banków klient, który padł ofiarą takiego procederu, jak oszustwo na OLX, często przyczynia się do nieautoryzowanej wypłaty środków. Polecane dla Cebie wsparcie renomowanej kancelarii prawnej może pomóc Ci w dochodzeniu swoich racji w sądzie bądź też przy pomocy mediacji z wybranym bankiem. Według wielu prawników, zajmujących się cyberprzestępczością a także oszustwami finansowymi w sieci, banki niezgodnie z prawem odmawiają wypłaty skradzionych pieniędzy. Zgodnie z międzynarodowym prawem bankowym, podmioty finansowe są w 100% są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa Twoich pieniędzy, zgromadzonych na rachunku bankowym. Jeśli jesteś osobą, która padła ofiarą oszustwa na OLX, możesz także zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, która razem z Tobą może dokonać zgłoszenia tego procederu w najbliższej komendzie policji, jak również monitorować przebieg danej sprawy. Wsparcie kancelarii prawnej będzie dla Ciebie nieodzowne, ponieważ przestępstwa finansowe w sieci są bagatelizowane i uznawane za czyn o małej szkodliwości społecznej. Korzystając z Olx, powinieneś zachować szczególną ostrożność, ponieważ działania w sieci, nie można porównać do handlu stacjonarnego.
Namierzenie oszusta z OLX.
Częste oszustwa na portalu OLX wymagają zachowania wszelkich środków ostrożności. Pamiętaj o tym, ponieważ coraz więcej cyberprzestępców szuka w ten sposób możliwości zarobkowania, żerując na pośpiechu, nieuwadze osób kupujących, a także ich zbyt pobieżnym analizowaniu informacji, znajdujących się na stronach internetowych.