BIK i BIG Kredyty bankowe Kredyty oddłużeniowe

KRD i BIK, czyli zakazane listy dłużników…

Co to jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i KRD (Krajowy Rejestr Dłużników)?

Czyszczenie BIK i KRD

Biuro Informacji Kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) – instytucja, której zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, oraz Skoków. Dane jakie są rejestrowane to pozytywne oraz negatywne informacje na temat spłacanych zobowiązań, a tworzona w ten sposób historia kredytowa jest instrumentem mogącym służyć uwiarygadnianiu klienta banku.

Poza tym dodatkowym narzędziem dostarczanym przez BIK jest tzw. scoring kredytowy, czyli nic innego jak ocena punktowa.

Krajowy Rejestr Dłużników.

Kolejna instytucja monitorująca historię kredytową jest KRD. Krajowy Rejestr Dłużników zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych – są to zarówno dane o zadłużeniu, jak i terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań przez firmy i konsumentów. Informacje o dłużnikach przekazywać do biura mogą nie tylko przedsiębiorcy.

Możliwość wpisu o niesolidnych płatnikach mają również gminy i ich jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które jednak aby to uczynić, muszą posiadać tytuł  wykonawczy  (na przykład wyrok sądu z klauzulą wykonalności). Działalność Krajowego Rejestru Długów nadzoruje Ministerstwo Rozwoju. Czyszczenie rejestrów jest regulowane przez prawo bankowe.

Czyszczenie rejestrów, fakty i mity?

Aby wyczyścić swój rejestr BIK należy spełnić kilka warunków. Jeżeli kredyt bankowy został spłacony, należy złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych, która jest konieczna w momencie zawierania kredytu. Jeżeli historia kredytowa jest pozytywna (raty były spłacane w terminie) można się o to pokusić.

Pożyczka bez BIK, BIG, KRD, ERIF

Natomiast po co usuwać pozytywne informacje? Raty spłacane terminowo świadczą o wiarygodności oraz rzetelności klienta. Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z negatywną historią z BIK czy KRD takie dane mogą zostać usunięte dopiero po upływie okresu 5 lat.

Należy pamiętać, że właścicielem danych osobowych jest bank, który udzielił kredytu i to tam należy składać wnioski o usunięcie wpisów z ww rejestrów. Pojawia się również pytanie czy warto wyczyścić BIK. Okazuję się, że niekoniecznie. Jeżeli posiadamy zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy w rejestrach jest to dużo bardziej korzystne niż bycie anonimowym klientem dla Banku.

Bank woli wiedzieć komu udziela kredytu, niż udzielić go osobie, która nie posiada żadnej historii, jeżeli chodzi o zobowiązania bankowe. Należy pamiętać, że historia kredytowa weryfikuje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu.

Chcesz wyczyścić raport BIK, BIG lub KRD? Wypełnij formularz: 

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Masz dodatkowe pytania w temacie: Jak pobrać raport BIK.pl? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

5/5 - (22 votes)

Forum Kredytowe

Forum Kredytowe: banki, pożyczki, opinie użytkowników

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
katarzyna23
katarzyna23

Dostałam informację, że bank może mnie trzymać w rejestrze nawet 5 lat po spłacie zobowiązania. Czy można coś z tym zrobić?

michal
michal

Jak najbardziej 5 lat w przypadku windykacji bądź opóźnień powyżej 60 dni, a w przypadku egzekucji komorniczej z tytułu produktów bankowych nawet 10 lat. Jedyne wyjście na “uzdrowienie” Rejestru Bankowego (MIG-BR)to zgłoszenie wniosku do Związku Banków Polskich. Oni prześlę nazwę i adres instytucji, która dokonała wpisu. Następnie złożenie do danej instytucji wniosku.

katte33
katte33

Ja polecam tą firmę. Bardzo potrzebowałam pieniędzy na bieżące opłaty bo skomplikowała mi się sytuacja i poratowali mnie mimo że mam zaległości w BIK. Naprawdę polecam, za pierwszym razem dają 1500 zł ale jak ktoś ma problemy to go zawsze może poratować.

Halina
Halina

Halina