Czy restrukturyzacja leasingu jest możliwa?
Zawierając umowę leasingu, nikt nie ma w planach mieć kłopotów ze spłatą kolejnych rat leasingu. Jednak gospodarka wolnorynkowa ma to do siebie, że bogactwo lub choćby bezpieczna sytuacja finansowa nie jest nikomu dana raz na zawsze. Bardzo często z przyczyn niezależnych od korzystającego / leasingobiorcy dochodzi do zwłoki w płatności rat leasingowych. Należy pamiętać o możliwości restrukturyzacji zobowiązania z udziałem profesjonalnego pełnomocnika, który zarekomenduje i przeprowadzi stosowne rozwiązania prawne.
Udział pełnomocnika z uwagi na formę wypracowania porozumienia wydaje się w wielu okolicznościach niezbędny – co znajduje swoje uzasadnienie w biegłej znajomości obowiązujących norm prawnych. Profesjonalnie przeprowadzona restrukturyzacja umowy leasingu zapewnia korzystającemu dogodne warunki spłaty i pozwala “utrzymać” umowę leasingu. Brak wypracowania ugody z leasingodawcą w zakresie rozwiązania umowy leasingu przez jej wypowiedzenie wskutek zwłoki w zapłacie rat leasingowych jest dla korzystającego najczęściej bardzo kosztowne i nieopłacalne ekonomicznie.
Prowadzi bowiem do zwrotu na rzecz właściciela (finansującego) przedmiotu leasingu i upoważnienie finansującego do zdania do zapłaty wszystkich płatności przyszłych, zaległości oraz innych kosztów (windykacja, postępowanie sądowe, wycena, sprzedaż wtórna przedmiotu leasingu) w pomniejszeniu o korzyści, zgodnie z art. 70915 kodeksu cywilnego.[sociallocker] Firmy leasingowe dotkliwie karzą klientów opóźniających się z płatnościami. Już po kilku/kilkunastu dniach opóźnienia wystawiają wezwanie, za które naliczają opłatę manipulacyjną (od 50 zł w górę). Po około miesięcznym opóźnieniu w płatności umowa zazwyczaj jest wypowiadana. Wznowienie umowy jest możliwe, ale po spłaceniu wszystkich zaległości, zapłacie bieżącej raty oraz opłaty manipulacyjnej za wznowienie umowy (od kilkuset złotych w górę). Dlatego zawierając umowę leasingu, warto jest zdawać sobie sprawę jakie mogą być konsekwencje zaległości płatniczych wobec leasingodawcy.
Restrukturyzacja zawsze jest możliwa.
Przede wszystkim, gdy zauważamy, że zaczynamy mieć kłopoty finansowe nie warto zwlekać czy to z leasingiem czy z kredytem. Możemy próbować samemu lub z korzystać z pomocy osób na co dzień zajmującymi się tego typu sprawami. Zawsze ,,warto rozmawiać” nas to nic nie kosztuje i zawsze jest wyjście z każdej sytuacji, natomiast pozostawienie sprawy samej sobie, na pewno nie zaprowadzi nas do niczego dobrego.[/sociallocker]
Masz dodatkowe pytania w temacie: Restrukturyzacja leasingu? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum
Witam. Chciałabym zapytać czy istnieje możliwość chwilowego „zawieszenia” leasingu? Nie jestem obecnie w stanie spłacać rat leasingu. Wiem jednak, że za 2-3 miesiące będę mogła wrócić do regularnych spłat.
Proszę o pomoc!
Polecam wszystkim skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Sam miałem problem z wywiązywaniem się z płatności. Z pomocą pełnomocnika zawarłem z firmą leasingową umowę, dzięki czemu zmniejszyły się moje raty. Teraz bez problemu jestem w stanie płacić. Warto zainwestować w pełnomocnika – sam bym sobie nie poradził!
Też miałem problem ze spłatą leasingu, ale pomógł mi pełnomocnik. Jeśli macie takie problemy zwróćcie się do pełnomocnika o pomoc.
Samochód, który wzięłam w leasing został uszkodzony. Nie jestem w stanie wywiązywać się z płatności. Czy jeśli samochód zostanie przekazany z powrotem właścicielowi, jak zostało to tu opisane, będę musiała ponieść koszty związane z naprawą samochodu?
Zalegam ze spłatą od tygodnia. Czy mogę jeszcze negocjować o odłożenie w czasie, bądź zmniejszenie raty leasingu?
Czy, jeśli umowa została mi wypowiedziana, a jestem w stanie pokryć zaległości i wszelkie opłaty, to mogę mieć pewność, że umowa zostanie wznowiona?
W przypadku uregulowania zaległości oraz wpłat bieżących, możliwe jest przywrócenie harmonogramu spłaty. Należy wystąpić o przywrócenie pisemnie.
Ile taki pełnomocnik pobiera za usługę i gdzie go szukać? Czy pełnomocnik kontaktuje się w pełnym zakresie w moim imieniu?