Pożyczki prywatne

Prywatne pożyczki hipoteczne: wady i zalety

Prywatne pożyczki hipoteczne

Prywatna pożyczka hipoteczna stanowi odpowiednik kredytu hipotecznego udzielanego przez bank. Tym, co ją wyróżnia jest to, że w instytucją finansują jest tutaj nie bank, lecz firma pożyczkowa.

Zalety prywatnej pożyczki hipotecznej

Dlaczego warto rozważyć zaciągnięcie prywatnej pożyczki hipotecznej? Do jej zalet zalicza się między innymi mała ilość formalności, jakie musi dopełnić kredytobiorca chcący uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Warto wspomnieć tutaj także braku konieczności przedstawiania szczegółowej dokumentacji dotyczącej sytuacji materialnej potwierdzającej źródło i wysokość dochodów. Osoba chcąca skorzystać z prywatnej pożyczki hipotecznej nie musi się obawiać weryfikacji danych w bazach dłużników czy sprawdzania historii kredytowej. Jej niewątpliwym atutem jest także wysokość kredytu, która może sięgać nawet 1 000 000 złotych. Jego oprocentowanie zaczyna się natomiast od 15% w skali roku. Decyzja o przyznaniu takiego kredytu jest wydawana w tym samym dniu, w którym został złożony wniosek. Jedyne co należy zrobić, by uzyskać prywatną pożyczkę hipoteczną jest posiadanie nieruchomości czy ziemi, które to posłużą do zabezpieczenia kredytu. Na skorzystanie z niej najczęściej decydują się osoby, które ze względu na słabą zdolność kredytową nie mają szans na uzyskanie tradycyjnego kredytu hipotecznego w banku lub takie, których wniosek został w przeszłości odrzucony.

O czym warto pamiętać starając się o prywatną pożyczkę hipoteczną?

Przeglądając oferty prywatnych pożyczek hipotecznych, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie, takie jak:

  • Wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO)
  • Wysokość oprocentowania nominalnego
  • Rodzaj zastawu (czy pozostanie on we władaniu właściciela czy zostanie przejęty przez pożyczkodawcę)
  • Wysokość pobieranych opłat i prowizji
  • Stosunek pożyczki do wartości zastawu
  • Konieczność zgłoszenia pożyczki do Urzędu Skarbowego i uiszczenia należnego podatku
  • Sposób, w jaki została skonstruowana umowa (chodzi tutaj między innymi o zapis mówiący o tym, że nawet najmniejsze opóźnienie pożyczki może sprawić, że przejdzie ona na własność pożyczkodawcy)

Minimalna pensja krajowa od czego zależy?

Minimalna pensja krajowa jest ustalonym najniższym wynagrodzeniem, jakie pracodawca jest zobowiązany wypłacić osobie zatrudnionej na umowie o pracę. Od czego zależy jej wysokość? Jakie jest minimalne wynagrodzenie netto w 2022 roku?

Z płacą minimalną powiązane są inne świadczenia. Każdej osobie pracującej należy się dopłata do pensji wynosząca 20% stawki godzinowej, która to wynika z minimalnej pensji krajowej. Wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe niż płaca minimalna. To samo tyczy się odprawy w przypadku zwolnień grupowych. Jej wysokość nie może przekroczyć 15 — krotności minimalnego wynagrodzenia. Płaca minimalna wpływa także na wysokość składek preferencyjnych na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych przez przedsiębiorców podczas 24 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ich wysokość jest liczona od podstawy, która to wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia.

Jak krok po kroku wygląda ustalanie wysokości płacy minimalnej? Pierwszy etap to złożenie Radzie Ministrów propozycji minimalnej pensji krajowej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gdy zostanie ona przyjęta, podlega konsultacjom prowadzonym przez Radę Dialogu Społecznego, w której to zasiadają przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. Następnie przedstawia ona swoją propozycję Radzie Ministrów. Jeżeli tego nie zrobi, 15 września rząd sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, nie może być ono niższe od pierwszej propozycji, jaka została przyjęta przez Radę Ministrów.

Wstępna propozycja wysokości minimalnej pensji krajowej jest ustalana na bazie prognozowanej na kolejny rok wysokości inflacji. Jeżeli płaca minimalna jest niższa niż połowa wysokości średniej krajowej, uwzględnia się tutaj także 2/3 realnego wzrostu gospodarczego.

Minimalne wynagrodzenie w 2002 roku wynosi 2363,56 zł netto. Składka emerytalna przy minimalnej pensji krajowej jest równa 293,78 zł, rentowa — 45,15 zł, chorobowa — 73,75 zł.

Może Cię zainteresować: Upadłość konsumencka lub Pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

5/5 - (16 votes)

Forum Kredytowe

Forum Kredytowe: banki, pożyczki, opinie użytkowników

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments