Kiedy możemy starać się o wakacje kredytowe? Szczegóły…
Wakacje kredytowe: dla kogo?
Przerwa w spłacie kredytu gotówkowego lub hipotecznego, czyli wakacje kredytowe, to propozycja dla tych, którzy chcieliby zawiesić spłatę zobowiązania i miesięczną ratę przeznaczyć na przykład na uporządkowanie domowego budżetu. Coraz częściej słyszy, że „kredyt hipoteczny wiąże silniej niż małżeńska przysięga”. Niestety nie można traktować tego stwierdzania jak żartu. Prawda jest taka, że umowa kredytowa może związać Cię z bankiem na dobre i na złe. Szansą na odpoczynek i zawieszenie spłat są wakacje kredytowe.
Czy to się będzie opłacać?
Tak jak w nawet najlepszym małżeństwie mogą zdarzyć się kłopoty, tak w trakcie spłaty kredytu mogą zdarzyć się przejściowe problemy finansowe. Czasem nawet odroczenie spłaty kredytu o miesiąc może pomóc w uporządkowaniu domowego budżetu. W dzisiejszych czasach banki wychodzą do ludzi dając im wiele możliwości dostosowania zasad spłaty zobowiązania do swojej aktualnej sytuacji. Wakacje kredytowe może wziąć prawie każdy, kto posiada kredyt w banku. Jednak szczegóły regulacji takich ofert różnią się w poszczególnych bankach.
Jakie są warunki na uzyskanie wakacji kredytowych?
Warunki korzystania z wakacji kredytowych są bardzo zróżnicowane i zależą od banku, w którym spłacamy kredyt. W większości przypadków „wyjechać” na wakacje kredytowe mogą jedynie Ci kredytobiorcy, którzy regularnie i terminowo spłacają swoje zobowiązania. Odroczyć spłatę kolejnej raty kredytowej można bowiem dopiero po spłaceniu minimum pierwszych 12 rat kredytowych. Innymi słowy, z wakacji kredytowych można skorzystać dopiero po roku od zaciągnięcia kredytu i spłacania go w terminie.
Kolejna kwestia dotyczy okresu, na jaki mogą zostać wykorzystane wakacje kredytowe. W tym przypadku dużą rolę odgrywają wewnętrzne procedury banku, który indywidualnie określa maksymalny okres trwania odroczenia spłaty (liczbę miesięcy wolnych od spłaty rat) oraz częstotliwość korzystania z wakacji kredytowych, czyli ile razy w ciągu trwania całej umowy kredytowej można odroczyć spłatę rat kredytowych.
Wakacje kredytowe 2022: na jaki okres można wziąć?
Warto również pamiętać o tym, że wakacje kredytowe nie zwalniają nas z obowiązku uregulowania odroczonych rat w przyszłości. Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się bowiem albo z wydłużeniem okresu kredytowania, albo ze zwiększeniem kolejnych miesięcznych rat kredytowych. W obu przypadkach jednak należy liczyć się ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu poprzez zwiększenie kosztów odsetkowych. (w niektórych bankach istnieje możliwość wynegocjowania warunków odroczenia spłaty w kontekście wysokości kolejnych rat lub okresu kredytowania). Tak jak powyżej po wakacjach Całkowita kwota odroczonych miesięcznych rat zostanie wówczas dodana do pozostałych rat kredytowych i rozłożona w sposób proporcjonalny (lub na określoną liczbę rat – każdy bank podchodzi do tej kwestii indywidualnie), zarówno w przypadku rat stałych, jak i malejących.
Okres kredytowania również się wydłuża. Może jeszcze kilka słów o karencji, która jest narzucona przez bank, jest to nic innego jak zawieszenie w spłacie, które dotyczy części kapitałowej raty podczas gdy rata odsetkowa jest cały czas płacona. Karencja w początkowym okresie kredytowania jest niekorzystna, gdyż wtedy spłacamy największą część kredytu. Reasumując, wakacyjny odpoczynek od rat kredytowych także może być przyjemny.
Masz dodatkowe pytania w temacie: Wakacje kredytowe – karencja w spłacie? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum
mam pytanie czy w momencie opóźnienia kilku dni można jeszcze złożyć wniosek o tzw. wakacje kredytowe?
Warto zaryzykować. Gdy już bank ponagla Cię do spłaty wtedy z wakacjami jest ciężko. Ale teraz próbuj.
Co masz na myśli opóźnienie kilka dni? Pierwszy raz takie opóźnienie czy kolejne? Bank wszystko sprawdza.
Na ile miesięcy maksymalnie Bank może odłożyć mi spłacanie rat?
Czy jedynymi kosztami jakie wynikają z wakacji kredytowych są dodatkowe odsetki?
Polecam wszystkim mającym chwilowe, przejściowe problemy ze spłatą rat skorzystanie z opcji wakacji kredytowych. Sama też z niej skorzystałam, co byłą wielką ulgą dla portfela.
Rok temu skorzystałam z opcji wakacji kredytowych. Czy mogę z niej skorzystać ponownie czy jest to możliwe tylko raz?
Raz na dwa lata można skorzystać z “ulgi” w spłacie. Ale to nie znaczy, że nie można próbować. Jeżeli w umowie nie ma szczegółowych zastrzeżeń warto spróbować – jak się nie zgodzą może zaproponują coś innego?
Od miesiąca mam wakacje kredytowe. Polecam wszystkim mającym nieprzewidziane wydatki. Sama nie wiedziałam jak sporządzić taki wniosek, co ma od zawierać, więc skorzystałam z pomocy profesjonalisty – to również polecam.
Witam, skorzystałam z opcji wakacji kredytowych, jednak właśnie skończył się ich okres. Pojawiły się nowe problemy finansowe i obawiam się, że nie będę w stanie jeszcze przez 2-3 miesiące spłacać rat. Czy istnieje możliwość przedłużenia wakacji? Co robić?
Pojutrze mam termin spłaty kolejnej raty. Czy to już za późno na złożenie wniosku o wakacje kredytowe i muszę zapłacić tę ratę, a dopiero potem złożyć wniosek?
Z reguły wniosek składa się na 30 dni od wymagalności raty – czyli wpłacasz ratę i składasz wniosek. Ale nie zawsze tak tak jest. Przypadku losowego nie przewidzisz. Dlatego najważniejsze jest, żeby przemyśleć o co składa się wniosek. W przypadku wakacji warto zacząć od maksymalnego, możliwego okresu – sześciu miesięcy. Potem bywa niestety różnie.
Okres udzielenia wakacji kredytowych jest zależny od polityki i regulaminu Banku. Ogólnie przyjmuje się sześć miesięcy. Wnioskując o maksymalny okres bank może wydać pozytywna decyzje na krótszy okres.
Czy mimo tego, że kilka razy opóźniłem się ze spłatą rat, mam szansę na pozytywną odpowiedź i czy w ogóle warto składać wniosek?
Wniosek zawsze warto składać. Niezależnie od odpowiedzi Banku jest to działanie na Twoją korzyść. W przypadku negatywnej odpowiedzi Bank musi wskazać argumentację na poparcie swojej decyzji. A to stwarza warunki do negocjacji.
Przeczytałem, że z opcji wakacji kredytowych można skorzystać kilka razy. Czy istnieje jakiś określony czas jaki musi upłynąć od poprzednich wakacji kredytowych, aby z nich ponownie skorzystać? Czy jest to zależne od Banku?
Ogólnym założeniem jest, że klient może wystąpić o wprowadzenie zmian w spłacie zaciągniętego zobowiązania raz na dwa lata. Ale nie oznacza to, iż tak jest w rzeczywistości. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w tym roku, w każdej sytuacji, gdy klient przewiduje problemy ze spłatą zobowiązania – należy zwrócić się do Banku w celu ustalenia realnych form restrukturyzacji.
I ja, i moja żona mamy kredyty indywidualne w tym samym banku. Czy w tym samym czasie oboje możemy skorzystać z opcji wakacji kredytowych?
W przypadku osobnych umów kredytowych zawartych przez osoby prowadzące jedno gospodarstwo domowe, każdy ma prawo wystąpić o dostosowanie zaciągniętego zobowiązania do swoich realnych możliwości. Czy wzajemnie odnośnie zaciągniętych kredytów macie zależności wobec Banku?
Również polecam skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Papierkowa robota nie jest dla mnie, lepiej skorzystać z pomocy osoby, która się na tym zna. Dodatkowo zyskujemy pewność, że cała dokumentacja będzie wykonana prawidłowo.
Mam kredyt w dwóch bankach. Czy możliwe jest skorzystanie z wakacji kredytowych w obu równocześnie? Czy bank sprawdza przy podejmowaniu decyzji również inne nasze zobowiązania?
Właśnie zwróciłam się ze sprawą do pełnomocnika. Wierzę, że razem coś osiągniemy. Bardzo pomógł mi ten artykuł, a przede wszystkim, co najważniejsze, dał nadzieję. Czasem nawet miesiąc zwolnienia z opłat jest istotny.
Przeczytałam, że w czasie wakacji kredytowych naliczane są opłaty odsetkowe. Czy są one płacone w czasie wakacji czy doliczane na poczet przyszłych rat?
Po przeczytaniu tego artykułu stwierdziłam, że ja również spróbuję. Załatwiłam już wszystko z pomocą pełnomocnika, a teraz czekam na odpowiedź.
Czy o wakacje kredytowe można się ubiegać po roku niezależnie od wysokości naszego kredytu?
Czy koszty wakacji kredytowych są wyższe po roku spłacania kredytu niż po np. 2/3 latach, czy są to stałe koszty niezależne od ilości spłaconych rat?
Zastanawiam się nad skorzystaniem z opcji wakacji kredytowych. Zastanawiam się nad tym czy można z Bankiem uzgodnić czy wakacje kredytowe skutkować będą wydłużeniem okresu kredytowania czy zwiększeniem rat kredytowych? Czy jest to decyzja zależna wyłącznie od Banku?
Czy w każdym Banku można skorzystać z opcji wakacji kredytowych?
Chciałabym skorzystać z opcji wakacji kredytowych, gdyż za 2 miesiące przewiduję większe wydatki, związane ze ślubem córki. To jednorazowy koszt, więc myślę, że wakacje kredytowe to dobra opcja, gdyż nie mam problemów z regularną spłatą. Stąd pojawia się moje pytanie: Czy chcąc skorzystać z tej opcji z bankiem powinnam kontaktować się sama czy raczej szukać osoby, która by mi w tym pomogła? Nie wiem jak bardzo złożona jest to procedura.
A jak w ogóle jest z tymi wakacjami kredytowymi? Czy trzeba to dobrze uargumentować czy raczej banki zazwyczaj wyrażają zgodę?
A ja nie polecam tej opcji. Po zakończeniu okresu wakacji kredytowych naliczane są dodatkowe opłaty i zwiększają się raty.
To chyba logiczne, że to wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów. Każdy korzystający z wakacji z pewnością jest informowany o takich kosztach. A dla wielu ludzi to i tak duża ulga.
Witam. Jak często można korzystać z wakacji kredytowych?
To zależne od banku, w jednych raz na rok, w innych rzadziej. Tak samo w niektórych bankach możesz “zamrozić” spłatę na miesiąc, a w innych na kilka.